home page Contact Us

Home
Contact Us
Directions
Yearly Monthly Calendar
 
Announcements
Calendar
 

FINE DINING

Reservations
Menu
 

BANQUETS

Special Events
Weddings
Gallery
Meetings
 

BOATING

Marina / Boat Slips
Junior Sailing Program
CYC Annual Fun Regatta
Regatta Documents
Regatta Registration
Schedule
Notice of Race
Sailing Instructions
Regatta Gear
Volunteer
Event Contacts
Regatta Entrants
Results
Friday Night Races
Weekend Cruises
 

MEMBERS

Newsletter
Leadership
Club Members
Testimonials & Stories
Gallery
Becoming A Member
Business Directory
Useful Links
 
Site Map
 

For members...




Administration Login
 
CYC Annual Fun Regatta - Cumulative Results
click to print this pageprint this page

2016 CYC Fun Regatta Results

Friday, July 22 Saturday, July 23 Sunday, July 24
Optis Non-Spin Distance Race
Lasers PHRF B  
  Shields   
  Cruisers  
 

Optis
1. Becca Collins
2. Josh Suggs
3. Aidan Flickinger
4. Jesse Link
5. Josh Sambrano
6. Blair McDainel
7. Selene Wager 

 

Lasers
1st place team:
Jr. Sail Class Students
Jasper Hood
Ole Singelstad
Luke Mihok


Non Spin

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingRace 1Race 2Race 3TotalNett
1st   Aura J-100 93487 ESSA Bob Gallagher   111 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd   Lazy Ethell Catalina 27 877 SBYC Nick Nidzieko   213 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd   Touche Comet 111 53462 Cambridge Yacht Club Bob Dickey   132 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0
4th   Tango 22 Tanzer 22 135 ESSA George Breig   240 4.0 5.0 4.0 13.0 13.0
5th   Spellbound Wiley Custom Tancook Whaler 197 New York Yacht Club George Sustendal   210 5.0 4.0 5.0 14.0 14.0
6th   Sawdust Catalina 34 1037 Cambridge Yacht Club Bill Lachenmayr   159 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0
7th   For Sail Catalina 25 5362 Cambridge Yacht Club Branden Spear   231 7.0 7.0 7.0 21.0 21.0

Race 1

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 2.46
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Aura J-100 93487 ESSA Bob Gallagher   111 0:32:46 1.0
2   Lazy Ethell Catalina 27 877 SBYC Nick Nidzieko   213 0:34:54 2.0
3   Touche Comet 111 53462 Cambridge Yacht Club Bob Dickey   132 0:35:42 3.0
4   Tango 22 Tanzer 22 135 ESSA George Breig   240 0:41:26 4.0
5   Spellbound Wiley Custom Tancook Whaler 197 New York Yacht Club George Sustendal   210 0:42:56 5.0
6   Sawdust Catalina 34 1037 Cambridge Yacht Club Bill Lachenmayr   159 0:43:47 6.0
7   For Sail Catalina 25 5362 Cambridge Yacht Club Branden Spear   231 0:46:03 7.0

Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 2.98
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Aura J-100 93487 ESSA Bob Gallagher   111 0:40:55 1.0
2   Lazy Ethell Catalina 27 877 SBYC Nick Nidzieko   213 0:47:25 2.0
3   Touche Comet 111 53462 Cambridge Yacht Club Bob Dickey   132 0:49:28 3.0
4   Spellbound Wiley Custom Tancook Whaler 197 New York Yacht Club George Sustendal   210 0:53:31 4.0
5   Tango 22 Tanzer 22 135 ESSA George Breig   240 0:53:53 5.0
6   Sawdust Catalina 34 1037 Cambridge Yacht Club Bill Lachenmayr   159 0:58:57 6.0
7   For Sail Catalina 25 5362 Cambridge Yacht Club Branden Spear   231 1:02:53 7.0

Race 3

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 2.54
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Aura J-100 93487 ESSA Bob Gallagher   111 0:47:08 1.0
2   Lazy Ethell Catalina 27 877 SBYC Nick Nidzieko   213 0:49:47 2.0
3   Touche Comet 111 53462 Cambridge Yacht Club Bob Dickey   132 0:51:26 3.0
4   Tango 22 Tanzer 22 135 ESSA George Breig   240 0:56:41 4.0
5   Spellbound Wiley Custom Tancook Whaler 197 New York Yacht Club George Sustendal   210 0:59:31 5.0
6   Sawdust Catalina 34 1037 Cambridge Yacht Club Bill Lachenmayr   159 1:02:41 6.0
7   For Sail Catalina 25 5362 Cambridge Yacht Club Branden Spear   231 1:07:38 7.0

 

 


PHRF B

Race 1

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 2.46
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Phone J 29 40612 TAYC Jay Weaver   111 0:25:04 1.0
2   Epicure J 29 31628 ESSA Jack Brooks   111 0:25:45 2.0
3   Mulligan J 80 543 TAYC Gordon Fronk   126 0:26:21 3.0
4   Nothing Artificial J 29 MHIB 267 ESSA Joe Brooks   117 0:26:23 4.0
5   Seahawk J 29 40771 ESSA John Moore   111 0:32:15 5.0
6   Javelin J 29 245 ESSA Tom Moore   126 0:33:42 6.0

Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 2.98
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Nothing Artificial J 29 MHIB 267 ESSA Joe Brooks   117 0:31:23 1.0
2   Phone J 29 40612 TAYC Jay Weaver   111 0:31:50 2.0
3   Mulligan J 80 543 TAYC Gordon Fronk   126 0:34:22 3.0
4   Seahawk J 29 40771 ESSA John Moore   111 0:36:02 4.0
5   Epicure J 29 31628 ESSA Jack Brooks   111 0:36:30 5.0
6   Javelin J 29 245 ESSA Tom Moore   126 0:38:12 6.0

Race 3

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 2.46
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Phone J 29 40612 TAYC Jay Weaver   111 0:38:09 1.0
2   Nothing Artificial J 29 MHIB 267 ESSA Joe Brooks   117 0:39:18 2.0
3   Epicure J 29 31628 ESSA Jack Brooks   111 0:40:40 3.0
4   Mulligan J 80 543 TAYC Gordon Fronk   126 0:42:12 4.0
5   Seahawk J 29 40771 ESSA John Moore  

111

0:45:31 5.0

 


 

Shields

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingR1R2R3TotalNett
1st   Intrepid Shields 98 TAYC Ed Cassidy     2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
2nd   Liberty Shields 110 TAYC Harry Seemans     4.0 1.0 2.0 7.0 7.0
3rd   Black Pearl Shields 73 TAYC Jay Dayton     1.0 3.0 3.0 7.0 7.0
4th   Dragonfly Shields 35 TAYC Andrew Devlin     3.0 5.0 4.0 12.0 12.0
5th   Old Paint Shields 71 TAYC John Shannahan     5.0 4.0 5.0 14.0 14.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Black Pearl Shields 73 TAYC Jay Dayton     0:28:42 1.0
2   Intrepid Shields 98 TAYC Ed Cassidy     0:30:02 2.0
3   Dragonfly Shields 35 TAYC Andrew Devlin     0:30:38 3.0
4   Liberty Shields 110 TAYC Harry Seemans     0:30:43 4.0
5   Old Paint Shields 71 TAYC John Shannahan     0:32:32 5.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Liberty Shields 110 TAYC Harry Seemans     0:35:33 1.0
2   Intrepid Shields 98 TAYC Ed Cassidy     0:35:53 2.0
3   Black Pearl Shields 73 TAYC Jay Dayton     0:35:54 3.0
4   Old Paint Shields 71 TAYC John Shannahan     0:36:34 4.0
5   Dragonfly Shields 35 TAYC Andrew Devlin     0:38:14 5.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   Intrepid Shields 98 TAYC Ed Cassidy     0:41:38 1.0
2   Liberty Shields 110 TAYC Harry Seemans     0:42:37 2.0
3   Black Pearl Shields 73 TAYC Jay Dayton     0:43:50 3.0
4   Dragonfly Shields 35 TAYC Andrew Devlin     0:43:51 4.0
5   Old Paint Shields 71 TAYC John Shannahan     0:44:32 5.0

Cruising Class

 

 

Cruising Class Finishes

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingR1TotalNett
1st   30480     CYC       1.0 1.0 1.0
2nd   Sans Souci Freedom Yacht STAR Cambridge Sail and Power John O'Reilly   171 2.0 2.0 2.0
3rd   Breeze On Hanse 415 CYC George Gardner   123 3.0 3.0 3.0
4th   Sanderling Irwin   ESSA Betsy Cottingham   144 4.0 4.0 4.0
5th   Crazy Brit Morgan 27 4334 CYC Bob Moffatt   178 5.0 5.0 5.0
6th   Nomdic Hunter   CYC James McAnulty   162 6.0 6.0 6.0
7th   Grace Columbia     Liz Principe   283 7.0 7.0 7.0
8th   Low Rider San Juan   AYC Gary Seale   130 10.0 DNF 10.0 10.0
8th   Morning Star Paradise   Royal Hamilton Dingy and Sport Club Carl Soares     10.0 DNC 10.0 10.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 3.4
RankFleetBoatClassSailNoClubHelmNameCrewNameRatingElapsedPoints
1   30480     CYC       1:07:08 1.0
2   Sans Souci Freedom Yacht STAR Cambridge Sail and Power John O'Reilly   171 1:17:58 2.0
3   Breeze On Hanse 415 CYC George Gardner   123 1:20:24 3.0
4   Sanderling Irwin   ESSA Betsy Cottingham   144 1:22:39 4.0
5   Crazy Brit Morgan 27 4334 CYC Bob Moffatt   178 1:34:04 5.0
6   Nomdic Hunter   CYC James McAnulty   162 1:34:28 6.0
7   Grace Columbia     Liz Principe   283 1:39:42 7.0
8   Low Rider San Juan   AYC Gary Seale   130 DNF 10.0

 


Distance Race

 

 

Aura – Bob Gallagher, 1st place
Crazi Brit – Bob Moffatt, 2nd place
San Souci – John O’Reilly, 3rd place
Mulligan – Gordon Fronk, DNF
Phone – Jay Weaver DNF
Spellbound – George Sustendal, DNF
Old Paint -  John Shannahan, DNF